غذای خوشمزه سبزنام

اوتمیل صبحانه ای یا میان وعده ای است که همان‌طور که از نامش پیداست با جو دوسر پرک تهیه می‌شود. این صبحانه بسیار خوشمزه، بسیار مقوی و ساده است که به راحتی و با کمترین مواد میتوانید در منزل تهیه کنید. کافی ست جو دوسر داشته باشید و برای تهیه این صبحانه‌ی راحت و سریع دست به کار شوید. اوتمیل در تمام دنیا بسیار محبوب است و به عنوان صبحانه‌ای بسیار راحت و سریع که دارای خواص بسیاری ست توانسته محبوبیت بسیار زیادی را در بین همه‌ی مردم بدست بیاورد. اگر یک روز شلوغ و پر کار دارید و وقت و زمان کافی برای یک صبحانه مفصل را ندارید بهترین راه حل برای تهیه صبحانه، تهیه اوتمیل است. چون اوتمیل علاوه بر آن که زمان خیلی کمی برای تهیه نیاز دارد و ساده و سریع آماده می‌شود، خیلی هم خوشمزه است و علاوه بر آن آنقدر مقوی ست که بتواند یک روز پرانرژی را برای شما بسازد.

اوتمیل به خاطر وجود جو دوسر دارای خواص بسیار زیادی ازجمله ویتامین‌های مختلف و موادمغذی زیاد است که یکی از آنها فیبر بالای اوتمیل است و همین فیبر بالا سبب این می‌شود که شمارا تا ساعت ها سیر نگه دارد! اوتمیل در سرار دنیا با روش‌های مختلفی تهیه می‌شود. میتوانید اوتمیل را بپزید یا از مخلوط شیر و جو دوسر فوری، و نگهداری چندساعته آن در یخچال، اوتمیل خوشمزه و ساده‌ای را تهیه کنید. از انواع میوه‌ها و مغزیجات خوشمزه در تهیه اوتمیل غافل نشوید جون به راحتی میتوانید استفاده کنید و طعم و مزه های متنوع و خوشمزه‌ای را به اوتمیل بدهید و یک صبحانه یا میان وعده ی فوق العاده را تهیه کنید.

جو دوسر پرک۶ تا ٨ قاشق غذاخوری
شیر دو پیمانه
شکر یا عسل٣ تا چهار قاشق غذاخوری
موز یک عدد
پودر نارگیل ٣ قاشق غذاخوری
پودر دارچین ١/٢ قاشق چایخوری

۱- برای تهیه اوتمیل و شروع کار ابتدا در ظرفی مقاوم به حرارت، یا در قابلمه‌ای مناسب جو پرک سبزنام را بریزید. سپس شیر را به جوی دوسر پرک اضافه کنید. ظرف را روی حرارت قرار دهید. حرارت ملایم باشد.

۲- مخلوط شیر و جو دوسر پرک را هم بزنید. تا جوپرک کمی نرم شود. سپس عسل یا در صورت تمایل شکر را به شیر و جو دوسر اضافه کنید.

۳- و بعد پودر نارگیل سبزنام را بریزید. مجدد هم بزنید تا مواد روی حرارت مخلوط شود. سپس یک عدد موز را پوست بگیرید و به وسیله چنگال موز را نرم و پوره کنید.

۴- حالا موز نرم و پوره شده را به جو دوسر پرک و سایر مواد اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا پوره‌ی موز با سایر مواد به طور کامل مخلوط و یکدست شود.

در پایان نصف قاشق چایخوری پودر دارچین سبزنام را هم اضافه کنید.

۵- وقتی جودوسر کمی نرم و لعاب دار شد کافی است و می‌توانید شعله را خاموش و از روی حرارت بردارید. دقت کنید که جو دوسرپرک سریع لعاب‌دار می‌شود!

ملاحظه میکنید که شیر کاملا به خرد جودوسر رفته و جودوسر به طور کامل نرم و لعابدار شده است.

۶- مدت زمان پخت اوتمیل حدودا ۵ دقیقه به طول می انجامد! بله همینقدر سریع! میزان غلظت مواد کاملا سلیقه ای است و اگر میخواهید جو دوسرپرک نرم تر شود یا غلیظ تر شود میتوانید بیشتر زمان دهید.

در غیر این صورت زمان تقریبی پنج تا هفت دقیقه برای پخت کافی ست.هر چقدر اوتمیل بیشتر روی حرارت باشد نرم‌تر می‌شود و به حالتی شبیه به هلیم میرسد. پس میزان غلظت مواد را با توجه به سلیقه‌تان تعیین کنید. بعد از لعابدار شدن مواد، اوتمیل آماده است!

بعد از پخت اجازه دهید اوتمیل سرد شود. می‌توانید اوتمیل را در یخچال نگهداری کنید تا کاملا سرد شود یا هم می‌توانید اوتمیل را همانطور گرم سرو کنید که در هر دوصورت خوشمزه و لذیذ است.

اوتمیل را داخل ظروف سرو بریزید و قبل از سرو، با میوه‌های متنوع تزیین کنید که این میوه ها هم در زیبایی اوتمیل و هم در طعم آن بسیار موثر هستند.

از پودر با پرک نارگیل، خلال پسته و بادام، کنجد و سایر موارد می‌توانید برای تزیین و سرو اوتمیل استفاده کنید. در این اوتمیل برای تزیین از اسلایس‌های موز، برش‌های گیلاس بدون هسته، کنجد و پودر نارگیل استفاده شده است.

آنقدر این صبحانه خوشمزه ست که مطمئنا از خوردنش لذت خواهید برد فقط کافیست دست به کار شده و این صبحانه یا میان وعده‌ی خوشمزه را در منزل تهیه کنید و یک صبحانه ی دلچسب و مقوی برای یک روز شیرین و شاد بسازید.

نکات تهیه اوتمیل:

 • برای تهیه اوتمیل روش های متنوع و بسیار زیادی وجود دارد. که با توجه به سلیقه خود میتوانید یک روش را انتخاب کنید. اما این صبحانه آنقدر جذاب و متنوع و درعین حال ساده ست که هربار میتوانید با یک روش امتحان کنید. اوتمیل را میتوانید با خرما هم شیرین کنید به این صورت که پوست خرما را بگیرید و در همان ابتدا به شیر و جو دوسرپرک اضافه کنید.
 • اوتمیل را میتوان سرد یا گرم سرو کرد.
 • میتوانید جو دوسر پرک و شیر را از شب قبل با هم مخلوط کنید و بدون اینکه بپزید شب تا صبح در یخچال نگهداری کنید و صبح برای وعده ی صبحانه میل کنید. برای شیرین کننده میتوان از عسل یا شکر و شیره، شربت و حتی مربا استفاده کرد.
 • در تهیه اوتمیل میتوان از پودر کاکائو، شکلات خردشده، کره بادام زمینی، کنجد و انواع مغزهای خوراکی مثل گردو و بادام استفاده کرد و اوتمیل بسیار مقوی و خوشمزه ای تهیه کرد.
 • دقت کنید که میزان شیرینی اوتمیل کاملا سلیقه ای ست و خودتان میتوانید شیرینی آن را کم یا زیاد کنید.
 • برای تهیه اوتمیل شکلاتی کافیست به همین دستور شکلات خرد شده یا پودر کاکائو اضافه کنید تا اوتمیل شکلاتی داشته باشید.
 • از شیر های گیاهی مانند شیرنارگیل میتوان در تهیه اوتمیل استفاده کرد.
 • اگر کالری کمتری میخواهید میتوانید حتی شیر را حذف و با همان میزان از آب استفاده کنید.
 • میزان پودر نارگیل را میتوانید بیشتر هم بریزید.
 • از جودوسر پرک برای تهیه اوتمیل استفاده کنید جو پرک زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد.
 • در ضمن به این نکته هم توجه داشته باشید که اوتمیل یا جودوسر پرک پخته شده بعد از سردشدن غلیظ تر می‌شود!

امیدواریم ازاین دستور تهیه بهره کافی برده باشید و این اوتمیل فوق‌العاده خوشمزه را به راحتی در منزل تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 5